REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Wszystko drożeje. Koszt przejazdu autostradą A2 też właśnie wzrósł – nawet o 20 złotych

To nie jest dobry czas dla kierowców. Paliwo jest drogie, zdrożały mandaty, a oprócz tego właśnie podrożały przejazdy autostradą A2 na odcinku Konin-Nowy Tomyśl.

07.01.2022
13:23
koszt przejazdu autostradą a2
REKLAMA
REKLAMA

Na temat cen przejazdu płatnym odcinkiem autostrady A2 napisano już wiele. Weekendowa wycieczka z Warszawy do Berlina albo nawet do Poznania kosztuje tyle, ile mieszkańcy różnych zachodnich krajów płacą za winietkę pozwalającą na jeżdżenie po ich równych jak stół autostradach przez cały rok.

Szybkie przemieszczanie się po kraju to u nas luksus

Po pierwsze ze względu na bolesny stosunek średnich zarobków do cen paliwa. Po drugie, przez nowe stawki mandatów właśnie przez ceny autostrad. Spółka Autostrada Wielkopolska zarządzająca większością płatnych odcinków A2, raczej nie robi promocji. Wręcz przeciwnie – jak podają Moto Sygnały na Twitterze, właśnie ogłosiła kolejne podwyżki. Poprzednie miały miejsce w lutym 2021 roku. Nowe będą obowiązywać od poniedziałku 10 stycznia.

Koszt przejazdu autostradą A2 wzrośnie co najmniej o dwa złote

koszt przejazdu autostradą a2
To akurat nie A2, to Holandia.

Mowa o odcinku Konin-Nowy Tomyśl. Zamiast 23 złotych, jak do tej pory, kierowcy aut osobowych muszą zapłacić 25 za przejazd każdym z trzech płatnych fragmentów (czyli jazda na całej trasie Konin-Nowy Tomyśl kosztować będzie 75 zł). Jazda autem o dwóch osiach z przyczepą i o dwóch osiach, z czego jedna ma bliźniacze koła, zdrożała z 34 do 37 złotych za odcinek.

Jeszcze drożej robi się w przypadku jazdy pojazdem trzeciej kategorii cenowej (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami). Autostrada kosztuje wtedy już nie 52, a 57 złotych. Pojazdy o więcej niż trzech osiach – z przyczepami lub bez – nie przejadą, jeśli ich kierowca nie zapłaci 87 złotych. Wcześniej płacił 80.

Największa podwyżka obejmuje przejazdy pojazdów ponadnormatywnych. Z 230 złotych zrobiło się 250.

To oczywiście koszt przejazdu autostradą A2 tylko w jedną stronę

REKLAMA

Jadąc z Warszawy np. do Berlina, należy doliczyć do niego jeszcze koszt przejazdu autostradą „państwową” (jest taniej, niecałe 10 zł dla auta osobowego) i kolejny odcinek Autostrady Wielkopolskiej, z Nowego Tomyśla do Świecka, który póki co nie podrożał i kosztuje 18 zł dla aut z dwiema osiami, ale to zapewne kwestia czasu. Łącznie, koszt przejazdu autostradą A2 do granicy niemieckiej sięga niemal stu złotych. W jedną stronę. Trzymajmy się mocno, bo inflacja pędzi jak Ferrari między bramkami.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA