REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

To paliwo alternatywne ma być przyszłością motoryzacji. Tymczasem duży koncern zamyka stacje

Temat samochodów zasilanych wodorem jest z nami od wielu lat. Niektóre koncerny są przekonane, że to słuszna droga dla rozwoju motoryzacji, ale nie Shell. Konglomerat zamyka stacje tankowania wodoru dla samochodów osobowych.

12.02.2024
17:10
stacje tankowania wodoru
REKLAMA
REKLAMA

Shell, właściciel Equilon Enterprises LLC, do tej pory inwestował w infrastrukturę do tankowania wodoru w USA, ale obecnie zmienia swoje podejście. Nowych stacji nie będzie, a kilka obecnych zostanie natychmiast zamkniętych na zawsze.

Stacja tankowania wodoru to ciekawostka

Do niedawna najbliższy taki obiekt był w Berlinie. Teraz mamy swoje własne np. w Warszawie. Niestety jak zwykle jesteśmy jako kraj spóźnieni do stołu, bo w Stanach Zjednoczonych jest już dawno po wodorowym deserze. Zachodnie Wybrzeże USA to dla zachodniego świata lider technologiczno-ekologiczny. To tam swoje siedziby mają Tesla, Google, Apple i to stamtąd płyną najnowsze trendy.

Kalifornia to dla nas młodych kapitalistów kompas, który pokazuje jak żyć. No i właśnie Shell opublikował na swoich social mediach komunikat o tym, jak on będzie żył w tym stanie: koncern zamyka stacje ładowania wodoru dla samochodów osobowych.

Shell zamknął w 2023 r. pięć z siedmiu stacji tankowania wodoru, a w tym roku zamknie pozostałe dwa punkty tankowania. W planach był rozwój sieci o kolejne 48 lokalizacji, ale ten projekt również został zamknięty.

Dlaczego Shell to robi?

W liście od korporacji padło enigmatyczne określenie, że powodem są inne zewnętrzne czynniki rynkowe. Jedyny konkret jaki pojawił się wypowiedzi to stwierdzenie, że decyzja została podjęta w związku z komplikacjami z dostawami wodoru.

Co będzie dalej? Trudno powiedzieć

REKLAMA

Działania Shella zdają się być stricte reakcyjne - to chłodna kalkulacja kosztów firmy paliwowej. Taka decyzja nie oznacza końca rozwoju tej gałęzi motoryzacji, jeszcze. Natomiast trudno się nie zgodzić, że jeśli Shell nie widzi przyszłości dla samochodów osobowych zasilanych wodorem w Kalifornii to oznacza to czarne chmury dla tej technologii. W końcu to właśnie stamtąd przywędrowały do nas technologie otaczające nas na co dzień.

Hydrogeninsight.com podaje, że Shell wciąż ma w Kalifornii czynne stacje tankowania wodoru dla samochodów ciężarowych. Podobno koncern zdecydował, że będzie inwestował w technologię wodorową do zastosowań komercyjnych, podczas gdy w kategorii samochodów osobowych firma zmienia kierunek i zajmie się stacjami ładowania dla pojazdów typu EV.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA