REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Jak sprawdzić punkty karne? Sposoby są trzy, a jeden jest płatny (co?)

Jak sprawdzić punkty karne, albo raczej dokładnie to, ile mamy ich na koncie? Są na to dwa łatwe sposoby i jeden trochę bardziej skomplikowany, ale przydatny, jeśli akurat nie mamy dostępu do internetu.

25.02.2024
15:00
Jak sprawdzić punkty karne? Sposoby są trzy, a jeden jest płatny (co?)
REKLAMA
REKLAMA

Ok, jeśli ktoś trafił na ten wpis, to prawdopodobnie internet ma, ale i tak zacznijmy od sposobu analogowego.

Jak sprawdzić punkty karne - opcja offline, czyli w komisariacie

W tym przypadku opcje są dwie - możemy albo po prostu sprawdzić, ile mamy punktów karnych, albo otrzymać zaświadczenie o aktualnie posiadanej liczbie punktów karnych. W jednym i drugim przypadku może to dotyczyć wyłącznie naszych punktów karnych - nie można sprawdzać liczby punktów dla innych osób.

Jeśli chcemy tylko sprawdzić liczbę punktów karnych, wystarczy udać się do komisariatu z dokumentem, który umożliwi potwierdzenie naszej tożsamości (dowód, paszport, etc.) i zgłosić, że chcemy się dowiedzieć, ile mamy punktów karnych. To właściwie tyle i nic nie kosztuje. Co istotne, policja udzieli nam odpowiedzi tylko wtedy, kiedy zapytamy o to osobiście na miejscu - telefonicznie czy mailowo nie przejdzie.

Jeśli natomiast chcemy uzyskać zaświadczenie o tym, ile tych punktów mamy, to początek procedury jest podobny, czyli musimy pojawić się z odpowiednim dokumentem w komisariacie i poprosić o zaświadczenie. Różnica jest taka, że zaświadczenie to jest płatne (17 zł) i należy za nie zapłacić w urzędzie gminy lub miasta, w którym znajduje się komisariat, do którego się wybraliśmy. Wniosek: żeby nie latać dwa razy, najlepiej najpierw pójść do właściwego urzędu, a potem - już z potwierdzeniem zapłaty - pójść do komisariatu.

Jak sprawdzić punkty karne - opcja online, czyli mObywatel w przeglądarce

Dużo wygodniejsza opcja, którą prawdopodobnie wybierze większość osób. Jedyny warunek, poza dostępem do internetu i jakiegoś urządzenia, które z tego internetu może skorzystać, to posiadanie Profilu Zaufanego. Jak go założyć - dowiecie się tutaj.

Jeśli mamy już nasz Profil Zaufany, nie pozostaje nam nic innego, jak zalogować się do serwisu mObywatel i z kolumny po lewej stronie wybrać zakładkę "Kierowca i pojazdy", a następnie w centralnej części ekranu wybrać opcję "Punkty karne".

Jeśli ktoś natomiast nie chce się przeklikiwać, to może po prostu skorzystać z tego linka, który przeniesie go bezpośrednio - po zalogowaniu się - do właśnie tej zakładki.

Oczywiście i w tym przypadku możemy sprawdzić punkty karne tylko dla siebie, chyba że po prostu zalogujemy się danymi kogoś innego, ale tak chyba nie można.

Niestety rozwiązanie internetowe ma jedna wadę - nie dostaniemy w ten sposób urzędowego zaświadczenia o punktach karnych. Więc jeśli naszemu pracodawcy nie wystarczy zrzut ekranu z mObywatela i nasze słowo honoru, że jest ok, to i tak musimy się wybrać na policję.

Jak sprawdzić punkty karne - opcja online, czyli mObywatel w telefonie

Wymaganie podstawowe w przypadku tej opcji jest takie samo, jak przy mObywatelu przez przeglądarkę - koniecznie musimy mieć Profil Zaufany. Musimy też z poziomu Apple App Store albo Google Play pobrać aplikację mObywatel, a następnie - właśnie z pomocą Profilu Zaufanego - zalogować się do niej.

Potem cała procedura jest już banalnie prosta - na ekranie głównym aplikacji pod hasłem "Usługi" powinniśmy zobaczyć ikonę "Punkty karne". Jeśli jej nie widzimy, klikamy w przycisk "Wszystkie" po prawej strony od "Usługi" i szukamy właśnie tej pozycji.

Po odnalezieniu odpowiedniej ikony klikamy w nią i to właściwie tyle - widzimy nasze punkty karne, z podziałem na aktywne i tymczasowe. Te drugie dotyczą sytuacji, w przypadku których za dane wykroczenie nie przyjęliśmy mandatu. Punkty te nie są póki co dopisane do naszego konta i zostaną dopisane dopiero po orzeczeniu sądu.

REKLAMA

Niestety podobnie jak i w poprzednim przypadku - również i za pomocą aplikacji mobilnej nie mamy możliwości uzyskania odpowiedniego zaświadczenia. Jeśli więc takie zaświadczenie jest nam potrzebne, niezbędne nam będzie 17 zł i wycieczka do komisariatu.

Zdjęcie otwierające: DarSzach / Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA