REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Czesi dostaną odszkodowania od Volkswagena. Jest wyrok sądu w tej sprawie

Sąd w Pradze wydał wyrok na korzyść właścicieli Volkswagenów. Niemcy zapowiadają odwołanie od wyroku.

21.06.2019
9:10
dieselgate odszkodowania czechy
REKLAMA
REKLAMA

Zgodnie z orzeczeniem sądu niemiecki producent miałby wypłacić poszkodowanym 533 miliony koron, czyli równowartość prawie 89 milionów złotych.

Odszkodowanie ma trafić na konta 2 435 właścicieli samochodów VW i Skody, reprezentowanych przez stowarzyszenie Safe Diesel. Przedstawiciele stowarzyszenia twierdzą, że to przełomowe orzeczenie, które pociągnie za sobą kolejne. I są zadowoleni, że udało im się uzyskać wysokość odszkodowania porównywalną do tej, którą Grupa VW musiała wypłacić poszkodowanym w Stanach Zjednoczonych.

Od września 2015 r. gdy Volkswagen przyznał się do oszukiwania przy testach emisji spalin, firma musiała wypłacić już 27 miliardów euro, czyli prawie 115 miliardów złotych. I wygląda na to, że to jeszcze nie koniec. 

Jak informuje serwis autonews.com wyrok ogłoszono bez przesłuchania strony pozwanej, bo Grupa Volkswagena nie przedstawiła żadnych wyjaśnień w wyznaczonym terminie. Za to juz po ogłoszeniu wyroku przedstawiciel VW poinformował, że w opinii prawników firmy wyrok jest wadliwy z prawnego punktu widzenia i firma będzie się od niego odwoływać. 

Co ciekawe, wyrok póki co nie dotyczy Skody.

Czeski producent również był stroną sporu, ale złożył wyjaśnienia i sprawa wciąż jest rozpatrywana. Skoda odrzuciła oskarżenia i utrzymuje, że posiadacze samochodów z silnikami objętymi sprawą dieselgate nie zostali w żaden sposób poszkodowani. 

Wyrok przeciwko Volkswagenowi zachęcił kolejnych właścicieli do składania pozwów.

REKLAMA

Stowarzyszenie Safe Diesel podało, że ma już zgłoszenia od 7 tys. poszkodowanych, a w Czechach sprawa może dotyczyć 165 tys. samochodów. 

Wyrok czeskiego sądu to woda na młyn dla stowarzyszenia StopVW, które od lat próbuje walczyć o odszkodowanie dla polskich kierowców. Według stowarzyszenia, każdy samochód z jednostką napędową oszukującą testy spalin powinien zostać wymieniony na nowy, wolny od tej wady. Na stronie internetowej stowarzyszenia można przeczytać, że wartość roszczeń wobec VW przekroczyła już 200 miliardów złotych.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA