REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

PKP odkrywa swą przyszłość. Przesiądziemy się z pociągu do samochodu

Wysiadając z pociągu możemy od razu przesiąść się do samochodu. PKP uruchomiło carsharing.

18.08.2020
12:37
startuje carsharing pkp
REKLAMA
REKLAMA

Przychodzi mi do głowy jakieś 20 suchych żartów na temat PKP i carsharingu. Na przykład taki, że PKP w końcu zrozumiało, że poziomem swych usługi nikt nie dogoni zachodnich krajów, poddaje się i klientów przesadza na samochody. Albo to, że czasy rezerwacji samochodu będą musiały być bardzo długie, by uwzględniać planowe opóźnienia.

Prawie każdy Polak ma z polskimi kolejami niewyrównane rachunki krzywd. Im Polak starszy tym rachunek dłuższy, ale koleje ciągle się zmieniają poprawiając standard świadczonych usług. Zdecydowanie przyjemniej jedzie się polskim pociągiem niż 20 lat temu. Oprócz poprawy istniejących usług, PKP S.A. rozwija wciąż nowe, czasami dość zaskakujące.

Startuje carsharing PKP

Na razie bez wielkiego rozmachu, bo samochodami wypożyczonymi w ramach PKP Mobility będzie można pojeździć tylko Trójmieście. Po wyjściu z pociągu od razu można ruszyć dalej zarezerwowanym wcześniej elektrycznym pojazdem.

Testy rowerów z elektrycznym wsparciem wypożyczanych od PKP rozpoczęto już wcześniej na Helu. Teraz przyszedł czas na elektryczne samochody od PKP.

Jak działa carsharing od PKP?

Żeby wypożyczyć samochód od PKP trzeba najpierw kupić bilet kolejowy za pośrednictwem strony internetowej bilkom.pl. Dostaniemy wtedy link do aplikacji partnera PKP - firmy Easyshare. Aplikację Easyshare trzeba pobrać i zainstalować, dopiero za jej pośrednictwem będziemy mogli zarezerwować samochód. Potrzebne będzie jeszcze prawo jazdy i karta płatnicza, a zniknie z niej...

PKP carsharing - cennik

20 zł. Samochód można wynająć na dowolnie długi czas, ale na minimum jedną godzinę. A jedna godzina wypożyczenia kosztuje 20 zł. Przez pierwsze cztery godziny płacimy 20 zł/h, później cena spada do 6 zł/h. Nie zapłacimy dużo więcej, jeśli nie wybieramy się daleko.

Ile kosztuje kilometr w PKP carsharing?

Jeśli w ciągu godziny nie przejedziemy więcej niż 15 kilometrów to nic nie dopłacimy. Po przekroczeniu tego limitu (w każdej godzinie wynajmu) zostanie naliczone 20 groszy za każdy przejechany kilometr.

Strefa zwrotów PKP carsharing

Dla podróżujących pociągiem strefa zwrotów nie powinna być niedogodnością, a logicznym rozwiązaniem. Samochód odbiera się z naszego docelowego dworca i tam też należy go oddać. Warto dotrzymać zadeklarowanych terminów, gdyż za spóźnienie zostanie naliczone dodatkowe 50 zł.

Jakie samochody w carsharingu PKP?

Tylko elektryczne i tylko 10 sztuk. Usługa ma charakter pilotażowy i do wypożyczenia będzie tylko elektryczny Nissanem Leaf. Dzięki elektrycznemu napędowi można skorzystać z darmowego parkowania nawet w płatnych strefach i poruszać się buspasami.

Gdzie jest dostępny carsharing PKP?

REKLAMA

W Trójmieście, już napisałem wcześniej, po co drugi raz pytać? Jak donosi inforail.pl po okresie pilotażu do usługi mogą zostać włączone inne miasta a flota pojazdów może być rozbudowana o kolejne pojazdy, także z napędem hybrydowym.

Twoja podróż nie musi kończyć się na dworcu - tak nową usługę reklamuje PKP S.A. Nigdy nie skończyłem podróży na dworcu, bo zawsze miałem jeszcze coś do załatwienia na mieście, choć kilka razy było blisko z powodu awarii i opóźnień składu. Im więcej pojawia się możliwości transportu tym lepiej dla klientów. Może samochód elektryczny nie jest najlepszym środkiem transportu na długi trasach, ale jako pojazd ostatniej mili powinien sprawdzić się świetnie. Poza tym, w razie awarii składu, zawsze można w dalszą podróż pojechać samochodem i tak samo jak w przypadku pociągu, podróż rozpocząć i zakończyć na dworcu. Pytanie brzmi, czy jeśli spóźnię się na pociąg, to będę mógł go samochodem z carsharingu dogonić?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA