REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

1500 zł mandatu za wyprzedzanie na przejściu. To niewiele więcej niż kosztuje bak paliwa

Kierowca ciężarówki, który wykazał się niecierpliwością podczas jazdy przez miejscowość, trochę zbiednieje. Ale za wyprzedzanie na przejściu powinien zbiednieć mocniej.

07.03.2022
17:26
wyprzedzanie na przejściu
REKLAMA
REKLAMA

„Spieszyłem się, panowie, miejcie litość…”. Prawdopodobnie właśnie takie – lub bardzo podobne - zdanie usłyszeli policjanci z oleskiej grupy Speed, którzy 1 marca w Gorzowie Śląskim na ul. Chopina nagrali niebezpieczny manewr wykonany przez kierowcę ciężarówki. „35-latek próbował tłumaczyć swoje zachowanie… pośpiechem” – napisano na stronie komendy policji z Olesna.

Ale policjanci nie mieli litości

Z nagraniem trudno dyskutować. Wyprzedzanie jednej ciężarówki przez drugą w środku miejscowości to już średni pomysł, ale gdy cały manewr odbywa się na przejściu dla pieszych – to już poważne naruszenie prawa. Policjanci nie dali się zmiękczyć po usłyszeniu wymówki o pośpiechu. Wyjątkowo mało oryginalnej, trzeba przyznać.

Kierowca DAF-a może mówić jednak i tak o pewnym szczęściu w nieszczęściu. Miał oczywiście pecha, że akurat jechał za nim nieoznakowany radiowóz z wideorejestratorem. Jednocześnie, sprawy nie poszły tak źle, jak mogły. Po pierwsze dlatego, że mimo ryzykownej decyzji o wyborze miejsca do wyprzedzania, nie doprowadził do tragedii. Na przejściu nie pojawił się pieszy, który nie spodziewał się takiego obrotu spraw, a z posesji nie wyjechał kierowca, który spojrzałby tylko w lewo i spotkał się czołowo z pędzącą ciężarówką. Skutki obydwu sytuacji byłyby tragiczne (a przy drugim z opisanych scenariuszy, wina leżałaby niestety po stronie wyjeżdżającego kierowcy).

Po drugie, załoga radiowozu nie przystąpiła do pomiaru prędkości wyprzedzającego DAF-a. Pewnie nie byłaby na tyle wysoka, by kierowcy groziło odebranie prawa jazdy na trzy miesiące – bo to przecież samochód ciężarowy, który raczej nie przekroczy 100 km/h – ale mandat i dorobek punktowy byłyby jeszcze większe.

REKLAMA

I tak kara za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych nie była mała

1500 złotych – tyle „policzono” za wyprzedzanie na przejściu dla pieszych według nowego taryfikatora. Na konto prowadzącego DAF-a wpłynęło także 10 punktów karnych. Z jednej strony, to sporo. Z drugiej, wszystko drożeje w takim tempie, że niedługo więcej będzie się płacić za zbiornik paliwa. Do osobówki, bo zatankowanie DAF-a pod korek na pewno już teraz kosztuje o wiele więcej. Może w takim razie nowe mandaty i tak zaraz zrobią się za tanie?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA