REKLAMA
 1. Autoblog
 2. Porady

Jak wyjechać autem na narty za granicę? Jedno jest pewne: trzeba się kłuć

Ferie 2022 kontra COVID-19. Sprawdź, co musisz zrobić, żeby wyjazd na narty poza Polskę się udał. Kłuj, kłuj.

25.01.2022
7:07
wyjazd na narty 2022 zasady
REKLAMA
REKLAMA

Obostrzenia związane z pandemią koronawirusa wciąż obowiązują. Do naszych rodzimych jesteśmy przyzwyczajeni, ale zbliża się czas zimowych wyjazdów na narty. W Polsce jest tak drogo, że lepiej uciekać poza granicę naszego kraju. To nie musi być proste, bo nasi sąsiedzi mają swoje zasady, do których należy się zastosować, jeśli chce się ich odwiedzić. Bez zbędnego przedłużania, oto przegląd zasad na najpopularniejszych granicach, które przekraczamy jadąc na zimowy wypoczynek.

Uwaga: Są to skrócone opisy zasad, dotyczące osób, które jadą tam w celach turystycznych. Chcą wjechać na terytorium tych państw samochodem, po to, żeby pozjeżdżać na nartach. By zgłębić zasady rządzące innymi rodzajami podróży, należy sięgnąć do informacji na www.gov.pl.

Słowacja - wjazd - COVID-19

Od listopada 2021 na Słowacji obowiązuje stan wyjątkowy. Żeby wjechać na teren Słowacji należy:

 • zarejestrować na stronie e-hranica,
 • zaszczepić się (w pełni), jeśli nie chcemy podlegać kwarantannie i mieć na potwierdzenie Unijny Certyfikat COVID lub krajowe zaświadczenie, opatrzone pieczęcią odpowiedniego organu.
 • Należy też wskazać tam miejsce noclegu lub... muzeum (nie zmyślam). SMS-em i w wiadomości e-mail otrzymamy potwierdzenie rejestracji. Obowiązek dotyczy osób, które ukończyły 12 lat i 2 miesiące życia. Możliwe są wyjątki, ale nie dotyczą one turystów jadących pozjeżdżać na nartach. Możliwy też jest przejazd przez Słowację bez tych warunków, ale wyznaczonymi trasami.

Osoby w pełni zaszczepione nie podlegają kwarantannie, oczywiście, jeśli się zarejestrują na e-hranicy. Należy się rejestrować za każdym wjazdem. Za osobę w pełni zaszczepioną uważa się taką, która:

 • została zaszczepiona drugą dawką dwudawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni;
 • została zaszczepiona pierwszą dawką jednodawkowej szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 21 dni;
 • została zaszczepiona pierwszą dawką szczepionki przeciw COVID-19, przy czym od daty tego szczepienia minęło co najmniej 14 dni, a ta dawka szczepionki została podana w terminie do 180 dni od chwili przebycia zachorowania na COVID-19.

Dzieci poniżej 12 roku i 2 miesięcy życia są zwolnione z kwarantanny, o ile rodzice lub opiekunowie, z którymi wjeżdżają na terytorium Słowacji, nie podlegają kwarantannie.

I jeszcze jedna ważna sprawa. Koleje linowe i wyciągi narciarskie będą obsługiwać tylko osoby zaszczepione lub:

 • osoby będące w stanie okazać negatywny wynik testu RT-PCR lub RT-LAMP na COVID-19 nie starszy niż 72 h od momentu pobrania próbki albo negatywny wynik testu antygenowego nie starszy niż 48 h od momentu pobrania próbki. W przypadku dzieci, które nie ukończyły 18 lat i 2 miesięcy życia, biorących udział w kursie narciarskim i kursie snowboardu za test antygenowy uważa się również samodzielny test antygenowy wykonany w ramach procesu dydaktyczno-wychowawczego w obecności uprawnionego przez dyrektora szkoły pracownika szkoły,
 • osoby, które przebyły zachorowanie na COVID-19 w ciągu ostatnich 180 dni.

Za to zakwaterowanie, od osób zaszczepionych wymaga przyjęcia również trzeciej dawki, przypominającej. Bez trzeciej dawki trzeba robić test. Podobnie jest z aquaparkami i strefami wellness. Zjeść w restauracji można po dwóch dawkach, bez testu.

Czechy - wjazd - COVID

Przed podróżą do Czech najlepiej sprawdzić, jakim kolorem jesteśmy oznaczeni na ich mapie pandemii, bo to warunkuje moc obostrzeń. Obowiązkowe są maseczki typu FFP2.

Żeby wjechać do Czech trzeba posiadać ujemny wynik testu PCR na COVID-19. Nie muszą okazywać go osoby zaszczepione, ale tylko te z trzecią dawką, zwaną boosterem.

Polska jest uznana przez Czech za kraj o bardzo wysokim zagrożeniu epidemicznym. Przed przekroczeniem czeskiej granicy należy:

 • wypełnić formularz lokalizacyjny https://plf.uzis.cz/,
 • posiadać zaświadczenie o przyjęciu trzeciej dawki,

lub

 • posiadać negatywny test na COVID-19 (PCR ważny 72 godziny)
 • a następnie go powtórzyć pomiędzy 5 a 7 dniem pobytu.

Od wjazdu do Czech do chwili otrzymania wyniku testu nie obowiązuje kwarantanna, natomiast należy nosić maseczkę ochronną o standardzie FFP2 lub wyższym.

Trzeba pamiętać, że dwie dawki, bez dawki przypominającej, nie zwalniają z obowiązku wykonania testu. Podobnie nie zwalnia z niego status ozdrowieńca, ale w obu tych wypadkach, nie trzeba powtarzać testu po 5-7 dniach.

Przez Czechy można przejechać tranzytem. Wtedy nie trzeba nic przedkładać, wypełniać formularzy on-line, ani się testować.

Niemcy - wjazd- COVID

Dla Niemców również jesteśmy krajem wysokiego ryzyka i ten stan powinien się utrzymać do 03.03.2022 roku. Każda osoba, która ukończyła 6 lat (do tej pory 12) musi przy wjeździe do Niemiec posiadać:

Ważność testu to 48 godzin, a nie często spotykane 72 godziny.

Za zaszczepioną osobę uważa się tę, która przyjęła dwie dawki. Osoby po jednej dawce szczepionki firmy Johnson & Johnson, nie są uznawane za zaszczepione.

24-godzinne okno na tranzyt jest dopuszczalne. Za to okres, w którym jesteśmy ozdrowieńcem, jest dość krótki (28-90 dni od zakażenia).

Włochy - wjazd - COVID

Nie mamy wprawdzie granicy z Włochami, ale oni mają ośrodki narciarskie. Jadąc do Włoch trzeba:

 • zarejestrować się tutaj oraz wypełnić to.
 • mieć za sobą dwie dawki szczepionki (minimum 14 dni przed, trzeba pamiętać, że certyfikat uznawany jest tam tylko przez 90 dni),
 • lub zaświadczenie o przebytej chorobie, maksymalnie 6 miesięcy wcześniej.

Oraz (to ważne, że nie lub, tylko oraz).

 • negatywny wynik testu wymazowego. 24 godziny jest ważny test antygenowy, 48 godzin zapewni nam test molekularny.

Dotyczy to także dzieci powyżej 6 roku życia. Jeśli nasze dziecko ma powyżej 6 roku życia, a nie jest zaszczepione i nie podróżuje z zaszczepionym rodzicem, będzie musiało odbyć 5-dniową kwarantannę. Ważne, gdy chcemy nieszczepione 7-letnie dziecko wysłać samo na narciarski obóz.

Osoby niezaszczepione będą musiały przedstawić negatywny wynik testu na COVID-19 oraz odbyć 5-dniową kwarantannę, która musi zakończyć się negatywnym wynikiem testu wymazowego.

Austria - wjazd - COVID

Po drodze do Włoch jest Austria, tranzyt przez 24 godziny jest dozwolony. Lecz mają też stoki. Trzeba tam być zaszczepionym, a przynajmniej warto, ale liczy się liczba dawek.

 • świadectwo szczepienia uznawane jest przez 270 dni i kolejne 270 wydłuża je dawka przypominająca,
 • ale od 1 lutego 2022 roku ma być to zmienione i czas ten skróci się do 180 dni,
 • szczepienie przypominające wciąż ma zasięg 270 dni.
REKLAMA

Jeśli szczepienia przypominającego nie ma, należy wylegitymować się negatywnym testem na COVID-19. Masz tylko dwie dawki, a nie masz testu, równa się kwarantanna.

Wszystkie informacje opracowano na podstawie strony www.gov.pl, gdzie znajdziecie najbardziej aktualne i szczegółowe informacje na temat obowiązujących obostrzeń w innych krajach. Należy pogłębić swą wiedzę przed wyjazdem, by nie zdziwić się, jak w przypadku szczepionki Johnson&Johnson w Niemczech. Nasz artykuł nie jest aktualizowany, bo musielibyśmy nie robić nic innego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA