REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Kara rośnie pięciokrotnie, strefa płatnego parkowania nieco mniej. Zmiany w Warszawie od dziś

Jeśli planowaliście dziś omijać parkomat w Warszawie, lepiej tego nie róbcie. Kara za brak biletu rośnie do 250 złotych. Sprawdźcie też, czy przypadkiem w waszej okolicy nie pojawiła się nowa strefa płatnego parkowania.

07.09.2020
9:01
parkowanie w warszawie
REKLAMA
REKLAMA

50 zł: tyle wynosiła do tej pory oplata dodatkowa za brak ważnego biletu w strefie płatnego parkowania w Warszawie. Tak niska kwota prowadziła do sytuacji, w których bardziej się opłacało zaryzykować karę – która zdarza się raz na kilka dni lub rzadziej – niż dzień w dzień opłacać parkowanie od 8 do 18 za niewiele mniej niż wynosi ewentualny mandat.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie: od dziś kara rośnie

Od 7 września włącznie, opłata dodatkowa wynosi już nie 50, a 250 złotych. Kierowca może jednak liczyć na zniżkę, jeśli opłaci należność w ciągu tygodnia od ukarania. Wtedy zbiednieje tylko o 170 złotych.

Kary nie będzie łatwo uniknąć

Od jakiegoś czasu po Warszawie krążą dwa Nissany Leafy Zarządu Dróg Miejskich ze specjalnym zestawem kamer i czujników, które kontrolują, czy kierowcy zaparkowanych samochodów uiścili odpowiednią opłatę. O ile pieszy kontroler jest w stanie skontrolować 260 samochodów w ciągu godziny, o tyle Leaf wykręca taki wynik w dziesięć minut – i to biorąc pod uwagę to, że jego kierowca musi wykonać kilka okrążeń w danym miejscu, by nie ukarać np. osób, które właśnie poszły do parkomatu.

strefa płatnego parkowania warszawa e kontrola
Kadr z filmu ZDM.

Teraz do dwóch Leafów dołącza trzeci, wyposażony w najnowocześniejszą aparaturę. Jest lepsza niż zamontowana w poprzednikach, bo potrafi bezbłędnie rozpoznać Kartę Honorową, Kartę Powstańca i Kartę N+, które uprawniają do darmowego parkowania.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie od dziś się powiększa

72 ulice o łącznej długości 45 kilometrów: o tyle zwiększy się obszar Strefy Płatnego Parkowania na Woli. Od dzisiaj trzeba płacić za postój między Okopową, Towarową a al. Prymasa Tysiąclecia, wraz z ul. Grabowską.

Strefa płatnego parkowania w Warszawie powiększyła się także na Pradze Północ – tym razem o 45 ulic długich na 23 kilometry. Dokładniej, parkomaty postawiono w obszarze ograniczonym ulicami Jagiellońską, Ratuszową, 11 listopada, linią kolejową, Radzymińską i Folwarczną. Powodem jest pojawienie się w tej dzielnicy metra.

strefa płatnego parkowania w Warszawie

Łącznie, od dziś strefa powiększyła się o 7,8 tys. wyznaczonych miejsc postojowych (wyznaczenie miejsca jest konieczne w strefie). Postawiono 1730 nowych znaków drogowych, a 24 odcinki ulic zostały zamienione na jednokierunkowe.

REKLAMA

Jak na razie, nie zwiększono jeszcze opłat za parkowanie, ale to zapewne kwestia czasu – podobnie jak pojawienie się strefy m.in. na Żoliborzu. Zapłaćcie dziś za bilecik, bo kontrole na pewno się pojawią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA