REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Samochód delfin powraca. Oto BYD Dolphin. Prawda, że uroczy?

Oto nowy BYD Dolphin, samochód inspirowany delfinami. Ostatni raz jak powstał samochód-delfin, czyli włoski Fiat Multipla, to zasłynął głównie swoją brzydotą, a jego stylistykę wszyscy żywo pamiętają do dziś. Ale to się skończy, bo na rynek właśnie wkracza BYD Dolphin.

29.12.2022
10:37
Dolphin
REKLAMA
REKLAMA

Dolphin jest chiński, kompaktowy, elektryczny i skierowany do młodych ludzi interesujących się technologią. Jak podaje carnewschina.com producent zaprezentował trzy wersje w przedziale cenowym 116 800 – 136 800 yuanów (16 700 – 19 600 dolarów).

BYD Dolphin

Delfiny zawsze idealnie pasowały mi na inspirację dla projektantów samochodów. Te sympatyczne wodne ssaki nie dość, że mają uroczy kształt czoła, to jeszcze potrafią się ze sobą świetnie bawić. Mam nadzieję, że BYD Dolphin również będzie umiał zbliżyć do siebie kierowców. Póki co, nie wiemy jak klienci zareagują na widok Dolphina, bo jest on pierwszym pojazdem BYD zbudowanym zgodnie z nowym językiem projektowania „Marine Aesthetics”. Charakteryzuje się on płynnymi, ale jednocześnie ostrymi liniami - logiczne. Jakoś nie dziwi mnie, że ten design został opracowany dla BYD przez Europejczyka, głównego projektanta marki, Wolfganga Eggera. Spod jego ręki wyszedł najpiękniejszy włoski samochód w ciągu ostatnich 20 lat - Alfa Romeo 8C Competizione.

Dolphin ewidentnie rozczarowuje brakiem podwójnego czoła, ale nadrabia kolorystyką. Samochód jest dostępny w czterech jednokolorowych i trzech dwukolorowych wariantach o bardzo słitaśnych nazwach: Pupu Pink, Beibei Grey, Cheese Yellow, Surfing Blue, Altantis Grey, Taro Purple. Jest też nudny Black. Podobno Pupu odnosi się do stylu hawajsko-amerykańsko-chińskiego jedzenia. Mnie ten Pupu Pink bardziej kojarzy się z różową pupą, ale BYD twierdzi, że „różowy” pochodzi z zachodu słońca nad tropikalnym wybrzeżem. Jak kto woli.

Chińska Multipla

BYD podał do wiadomości publicznej, że w miesiąc (listopad 2022 roku) sprzedał 26 029 Dolphinów, czyli mniej więcej tyle ile Fiat sprzedawał Multipli rocznie. A wiedzieliście, że w 2008 roku chińska firma Zhejiang Zotye Auto Co. kupiła licencję od Fiata i rozpoczęła produkcję Multipli pod własną marką? No to już wiecie. Samochód, który był montowany w Chinach i nazywał się Zotye Multiplan, Zotye M300 Langyue, Zotye M300EV oraz Zotye E300.

Dolphin

BYD Dolphin powstał na płycie podłogowej e-platform 3.0 i zasilany jest akumulatorami BYD LFP Blade (litowo-żelazowo-fosforanowe) o pojemności 44,9 kWh. Hatchback ma wymiary 4070 mm długości, 1770 mm szerokości i 1570 mm wysokości, a jego rozstaw osi wynosi 2700 mm. Silnik elektryczny znajduje się z przodu i można go mieć w dwóch wariantach mocy: 70 kW/180 Nm lub 130 kW/290 Nm. Słabsza wersja ma zasięg 420 km, a mocniejsza 401 km. Przyspieszenie od 0 do 100 km/h wynosi odpowiednio 10,9 oraz 7,5 sekundy.

Dolphin
REKLAMA

Rozmarzyłem się. Teraz najchętniej wziąłbym takiego różowego Dolphina, wybrał się nim do restauracji na jakąś pyszną hawajsko-amerykańsko-chińską potrawę i skonsumował ją w czasie zachodu słońca nad tropikalnym wybrzeżem.

Dolphin
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA