REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Rolls-Royce pokazał elektryczny model Spectre, który ma przejeżdżać dziennie 17 km

Rolls-Royce Spectre – pierwszy elektryczny model brytyjskiej marki wyjedzie na rynek pod koniec 2023 r. Ale według założeń producenta, za wiele jeździć nie będzie.

30.09.2021
8:39
Rolls-Royce Spectre
REKLAMA
REKLAMA

121 lat – tyle minęło od momentu, gdy Charles Rolls zachwycił się elektrycznym samochodem marki Columbia. Już wówczas stwierdził, że „samochód elektryczny jest perfekcyjnie cichy i czysty”. Dodał z przekonaniem, że „takie pojazdy będą bardzo praktyczne, gdy powstanie sieć stacji ładowania”.

Mimo tych zachwytów, współstworzona przez niego w 1904 r. marka dopiero dziś pochwaliła się pierwszym własnym modelem elektrycznym

Choć w sumie to stwierdzenie trochę na wyrost, bo pochwaliła się prezentując zestaw niewiele mówiących zdjęć i zapowiadając, że model produkcyjny trafi na rynek w czwartym kwartale 2023 r.

Rolls-Royce Spectre

I że pierwszy elektryczny Rolls-Royce będzie nazywał się Spectre

Jest jeszcze zbyt wcześnie by mówić o jakichkolwiek danych technicznych, osiągach czy cenie. Amerykański Car and Driver przypomina, że CEO firmy – Torsten Müller-Ötvös – zapowiedział jakiś czas temu, że elektryczny model musi zapewniać co najmniej takie same osiągi, jak obecne modele napędzane silnikami V12. Czyli np. rozpędzać się do setki w czasie poniżej 5 sekund, co dla współczesnych samochodów elektrycznych nie jest wielkim wyzwaniem.

Rolls-Royce Spectre

Tu warto przypomnieć, że Rolls-Royce już pokazał elektryczny model – w 2011 r. w Genewie postawił elektrycznego Phantoma. Był to jednak wóz koncepcyjny, nazwany 102EX. Korzystał z akumulatorów o pojemności 71 kWh, miał 389 KM mocy i według planów producenta miał przejeżdżać na jednym ładowaniu zaledwie 200 km. Nic dziwnego, że w takiej konfiguracji nie trafił na rynek – właściciele nie mieliby z niego zbyt wielkiej pociechy.

Wygląda na to, że Rolls-Royce zakłada, że Spectre też nie będzie jeździć zbyt wiele

REKLAMA

Można to wyczytać między wierszami z komunikatu prasowego. Rolls-Royce chwali się stworzeniem najbardziej wymagającego programu testów w historii marki o zasięgu 2,5 mln km, „co będzie symulacją użytkowania Rolls-Royce’a przez 400 lat”. Jeśli dobrze liczę, to pokonanie takiego dystansu w tym okresie daje średnioroczny przebieg na poziomie 6250 km. Czyli średnio 17 km dziennie. Za wiele więc klienci jeździć nie będą. Pewnie dla nich samochód to ostateczność – wolą odrzutowce i helikoptery.

Rolls-Royce Spectre
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA