REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Bezpłatny przejazd autostradami dla uchodźców z Ukrainy. Są pierwsze decyzje

Bezpłatny przejazd prawie wszystkimi autostradami dla uchodźców z Ukrainy. Prace trwają. Безкоштовний проїзд для легкових автомобілів з України. 

28.02.2022
16:44
opłaty za autostrady w Polsce
REKLAMA
REKLAMA

Dziś rano zapytałem rzeczników zarządców wszystkich odcinków polskich autostrad, czy planują wprowadzenie bezpłatnych przejazdów dla uchodźców z Ukrainy. Myślałem, że wpadłem na taki odkrywczy pomysł, tymczasem prace już najwyraźniej trwały. Dobre wieści już zaczęły napływać i ciągle płyną.

Autostrada Wielkopolska bezpłatna dla uchodźców z Ukrainy

Pierwszy (mam nadzieję, że nie ostatni) komunikat nadszedł od Autostrad Wielkopolskich.

Spółka w porozumieniu i z wsparciem Ministerstwa Infrastruktury podjęła decyzję o zwolnieniu z opłat za przejazd ukraińskich aut osobowych na całym koncesyjnym odcinku A2, między Świeckiem a Koninem. Opłaty nie będą pobierane za przejazd samochodów osobowych zarejestrowanych w Ukrainie, tj. posiadających ukraińskie tablice rejestracyjne. Autostrada Wielkopolska będzie także wspierała przejazdy konwojów z pomocą humanitarną.

Żeby przejechać bezpłatnie wystarczy zgłosić się do Punktu Poboru Opłat przy bramkach, czyli u pracownika w budce kasjerskiej.

Przejazd samochodem osobowym na tym odcinku kosztuje 87 zł. Taka jest obecna kwota oszczędności.

Transport uchodźców z Ukrainy z ułatwieniami na Autostradzie Wielkopolskiej

Ułatwienia czekają też na osoby przewożące uchodźców spod ukraińskiej granicy samochodami z polskimi tablicami rejestracyjnymi. Taki przejazd należy jednak uzgodnić z Autostradą Wielkopolską i powinien być wcześniej zgłoszony. Można to zrobić pod numerem telefonu +48 800 022 242 lub pod adresem e-mail: [email protected]tostrada-a2.pl.

Kolejne odcinki autostrad darmowe? Odcinku Stalexportu również bez opłat

Z uzyskanych przez nas informacji wynika, iż pozostali koncesjonariusze nie pozostają bierni. Na pewno prace nad ułatwieniami trwają w firmie Stalexport i ich efekt powinniśmy poznać niebawem.

Stalexport uzyskał zgodę Ministra Infrastruktury na zwolnienie z opłat na odcinku A4 Katowice-Kraków. Zwolnienie z opłat na tym odcinku dotyczyć będzie:

  1. pojazdów z ukraińskimi numerami rejestracyjnymi, oraz
  2. pojazdów lub grup pojazdów zgłoszonych przez organizacje pozarządowe, w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z 24 kwietnia 2003 r., jako niosących pomoc dla obywateli Ukrainy, w odniesieniu do wszystkich kategorii pojazdów.

Zwolnienie obowiązywać będzie od 1 marca 2022 r. do 31 marca 2022 r. Kwota oszczędności w przypadku samochodu osobowego to 24 zł.

Darmowy przejazd autostradą Amber Go, czyli A1

Gdańsk Transport Company S.A. i Intertoll Polska postanowiły pokryć koszty przejazdów AmberOne Autostradą A1 pojazdów osobowych poruszających się na ukraińskich tablicach rejestracyjnych od północy dnia 1 marca 2022 r. do odwołania. Co oznacza, że wprowadzono wprowadzają bezpłatne przejazdy AmberOne Autostradą A1 dla osób ewakuujących się z terenów objętych wojną w Ukrainie.

Jak skorzystać z darmowego przejazdu autostradą A1?

Wjeżdżając na Autostradę kierowca pobiera bilet, a zjeżdżając z Autostrady po przekazaniu biletu inkasentowi, który rozpozna ukraińskie tablice rejestracyjne (lub kierowca poinformuje o tym fakcie inkasenta), nastąpi podniesienie szlabanu i umożliwienie kontynuowania podróży.

Pozwoli to zaoszczędzić 29,90 zł na trasie Rusocin-Nowa Wieś.

Podsumowując – odcinków płatnych zostało niewiele

Darmowe przejazdy są więc dostępne na autostradzie A2 od Konina w kierunku zachodnim. Wcześniejsze odcinki są pod zarządem GDDKiA.

Bezpłatnie można przejechać całą autostradą A1.

REKLAMA

Płatne odcinki są obecne na autostradzie A4, na odcinku nadzorowanym przez GDDKiA.

Ten tekst został zaktualizowany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA