REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Kolejny raz rośnie opłata za przejazd A4 z Katowic do Krakowa. Wciąż da się zaoszczędzić

Od poniedziałku jadąc z Krakowa do Katowic, albo z powrotem, zapłacimy za autostradę A4 dodatkowe 2 zł, czyli po 13 zł na każdej bramce. A z aplikacją – po 10.

04.07.2022
9:50
autostrada a2 drożeje
REKLAMA
REKLAMA

Zapowiadane w maju podwyżki opłaty za przejazd autostradą A4 na odcinku Mysłowice – Balice stały się faktem. Rzecznik prasowy Stalexport Autostrada Małopolska S.A. (SAM) – Rafał Czechowski — cytowany przez gorlice.naszemiasto.pltwierdzi, że do wprowadzenia podwyżki firmę zmusza wzrost kosztów utrzymania autostrady i prowadzenia inwestycji, związany m.in. z szybko rosnącymi w ostatnim czasie cenami usług, materiałów budowlanych czy nośników energii.

Autostrada A4 - nowe opłaty

Dotąd jadąc samochodem osobowym na bramce wjazdowej i wyjazdowej wskazanego odcinka płaciło się po 12 zł. Od teraz będzie to 13 zł, czyli koszt przejazdu w jedną stronę wyniesie 26 zł. Kierowca osobówki ciągnącej przyczepę zapłaci w sumie 48 zł, a dużej ciężarówki – 80 zł. Motocykliści zapłacą po 6 zł na bramce, czyli w sumie 12 zł.

Katowice-Kraków – opłata za przejazd A4 może być niższa

Da się przejechać ten odcinek taniej i wcale nie trzeba szukać alternatywnych tras. Zachowano zniżki dla osób, które nie będą płacić na bramkach (kartą albo gotówką), a zamiast tego skorzystają z aplikacji albo innych systemów automatycznych płatności. Niestety to także oznacza podwyżkę, bo do tej pory płaciliśmy 18 zł za przejazd w jedną stronę (2 razy po 9 zł), natomiast teraz zapłacimy już 20 zł. Zawsze to jednak 6 zł w kieszeni – i to na przejeździe w jedną stronę.

Z tego rozwiązania nie skorzystają motocykliści – brak tablicy rejestracyjnej z przodu pojazdu wyklucza możliwość videotolingu. Elektroniczna forma płatności nie daje żadnej korzyści, jeśli jedziemy z przyczepą – można z niej skorzystać, ale opłata wciąż wynosi 48 zł.

REKLAMA

Na liście przewidzianych przez operatora autostrady sposobów wnoszenia elektronicznych opłat mamy urządzenia A4Go, bądź Telepass oraz aplikacje obsługujące videotolling, czyli odczyt tablic rejestracyjnych - m.in. Autopay, SkyCash, IKO i mPay.

Na koniec, uzbrojeni w zestaw apeczek do opłat za różne autostrady, rabatów na paliwo na różnych stacjach i kuponów rabatowych do różnych fastfoodowych restauracji, możemy ruszać na urlop. Szerokości!

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA