REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

14-latek użył Colta przeciwko policji. To był pościg z uderzeniem

Wystarczyło sprawdzić od kiedy można robić prawo jazdy B1 i poczekać, zamiast taranować policję.

09.06.2021
15:18
od kiedy prawo jazdy B1
REKLAMA
REKLAMA

Wpisanie w wyszukiwarkę frazy od kiedy prawo  jazdy B1 okazało się zbyt trudne. A może właśnie to się udało, ale odpowiedź była mało satysfakcjonująca. Nieposkromione pragnienie mocy zwiodło pewnego młodzieńca na manowce. Poczuł się tam aż za dobrze.

Pościg za 14-latkiem

14-latek z województwa lubuskiego nie chciał czekać, nie zadowalała go prędkość którą osiągał na własnych nogach. Wykradł bratu Mitsubishi Colta czwartej generacji i zabrał znajomych nad jezioro w miejscowości Dąbie. Zabawa musiała być dobra, bo ktoś wezwał policję. Policjanci dostrzegli Mitsubishi wyjeżdżające z parkingu i ruszyli za nim. Wtedy się zaczęło.

od kiedy prawo jazdy B1

Policjanci odpalili dyskotekę włączyli sygnały świetlne i dźwiękowe, chcąc zatrzymać pojazd. Młody kierowca zlekceważył polecenie i zaczął uciekać. Kiedy radiowóz zrównał się z Coltem, co zapewne nie było trudne, 14-latek uderzył nim w bok radiowozu. Chwilę potem wjechał do rowu. Pościg był krótki, ale spektakularny.

Czy będzie lanie?

Pasażerowie, w wieku lat 15 i 19, usiłowali uciekać, kierowca oczywiście też, tym razem już pieszo. Złoczyńców pojmano. Kierowca wyjaśniał, że uciekał, bo się przestraszył. Nie można go winić, zemsta brata może być straszliwa. Mitsubishi Colt nie miał wykupionego ubezpieczenia OC, ani ważnych badań technicznych.

Wystarczyło jeszcze trochę poczekać.

Co powinien był zrobić 14-latek?

Powiedz, drogie Bravo. Co może zrobić 14-latek, jeśli pragnie prowadzić pojazd silnikowy po drodze publicznej w Polsce, czym można jeździć mając zaledwie 14 lat?

Osoby poniżej 14. roku życia nie nie mają zbyt wielu możliwości, by po drogach publicznych pojeździć czymś co posiada silnik, jeśli chcą nim kierować. Właściwie to ich nie mają, ale ten wachlarz rozwija się po 14. urodzinach. Do gry wchodzi wtedy motorower, jednoślad z silnikiem o pojemności 50 ccm, który nie może przekroczyć 45 km/h. Dozwolony jest też lekki czterokołowiec z taką samą prędkością maksymalną (nie więcej niż 350 kg masy), ale w obu przypadkach potrzebne jest prawo jazdy kategorii AM.

Na kolejną przygodę w motoryzacyjnej karierze trzeba czekać do 16. roku życia. Można wyrobić wtedy prawo jazdy kategorii A1 i mknąć jednośladem o pojemności 125 ccm (11 kW i do 0,1 kW/kg) lub trójkołowcem o mocy mniejszej niż 15 kW. I to już jest naprawdę tzw. świat i ludzie dla nastolatka, choć najwyraźniej nie dla każdego.

Od kiedy prawo jazdy kategorii B1?

Można też zrobić prawo jazdy kategorii B1 i wsiąść do 400-kilogramowego osobowego czterokołowca (550 kg w wersji dostawczej), który nie może mieć więcej mocy niż 20 KM . Rodzicie chętniej wybiorą dzieciom Aixama, dzieci raczej wybiorą jednoślad. A mieszkańcy terenów wiejskich wybiorą kategorię T i 16-latek będzie mógł jeździć ciągnikiem rolniczym i pojazdem wolnobieżnym, nawet z przyczepą.

Nieśmiertelne GTA

14-latek z lubuskiego mógł zhańbić się motorowerem, o ile wyrobiłby prawo jazdy kategorii AM. Wolał jednak pełnoprawny samochód i być może ustanowił dwa rekordy. Występuje szansa, że jest najmłodszym kierowcą, który usiłował staranować radiowóz i najmłodszym kierowcą Mitsubishi.

REKLAMA

Komentarze o tym, że GTA to stan umysłu, a nie tylko gra, oraz podobne, czas zacząć.

Źródło zdjęć: lubuska policja

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA