REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Na MOP-ach w całym kraju mają pojawić się nowe ładowarki. Mamy listę miejsc

GDDKiA, czyli Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podała informację, że szuka operatorów ładowarek samochodowych na MOP-ach przy kluczowych drogach.

31.01.2024
17:19
nowe ładowarki
REKLAMA
REKLAMA

GDDKiA ogłosiła postępowanie przetargowe. Chodzi o dzierżawę części nieruchomości przeznaczonych pod budowę ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych. Zainteresowani mają również pełnić rolę operatorów oraz dostawców usługi ładowania. Przetarg dotyczy MOP-ów, czyli Miejsc Obsługi Podróżnych zlokalizowanych przy autostradach A1, A2, A4 oraz drogach ekspresowych S3, S7, S8 oraz S19. Oto pełna lista dostępnych miejsc:

  • A1 – Gorzelanka Wschód i Zachód,
  • A1 - Starcza Wschód i Zachód,
  • A2 – Ciosny Północ i Południe,
  • A4 – Prószków i Krajków Północ,
  • S3 – Lisiny Wschód i Zachód,
  • S7 – Zbójecka Góra,
  • S8 – Ochędzyn i Niwiska,
  • S19 – Kamień Wschód i Zachód

Czy GDDKiA ma rację i w tych miejscach potrzebne są nowe ładowarki?

Np. MOP-y Ciosny na A2 są blisko Łodzi i z pozoru nie brakuje w tej okolicy ładowarek, ale najbliższe - w Strykowie - są zlokalizowane poza autostradą. Jeżeli ktoś, jadąc z Warszawy nie naładuje się w Nowostawach (jest tam szybka ładowarka obsługiwana przez IONITY), a nie będzie chciał wykonywać zbędnych zjazdów z trasy, to będzie z nowej stacji ładowana bardzo zadowolony.

Wyjątkowo cieszy mnie również propozycja montażu ładowarek na MOP-ach Ochędzyn i Niwiska przy S8. Oznacza to, że możliwość uzupełnienia energii pojawi się w połowie drogi między Łodzią i Wrocławiem, gdzie jest to bardzo potrzebne. W pozostałych lokalizacjach nie bywam, więc trudno mi ocenić zapotrzebowanie na tego typu infrastrukturę w tych miejscach. Tym niemniej chyba można przyjąć, że na obecnym etapie rozwoju sieci ładowarek, każda nowa inwestycja to coś dobrego.

Żałuję, że na tej liście nie ma miejsc na północnej części autostrady A1 pomiędzy Łodzią i Trójmiastem. Również na samej obwodnicy Trójmiasta przydałyby się nowe lokalizacje. Być może od mojej ostatnie podróży do Trójmiasta samochodem elektrycznym (późne lato poprzedniego roku) coś się zmieniło, ale wątpię.

Widzę natomiast bardzo dużo nowych ładowarek na terenie Łodzi. Powstają one przy sklepach dużych sieci, ale nie tylko. Zauważam coraz to nowe ładowarki bezpośrednio przy ulicy wystające z chodnika jak parkometry i to zdecydowanie cieszy.

REKLAMA

A Wy gdzie najbardziej potrzebujecie nowych ładowarek?

Źródło: GDDKiA

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA