REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości /
  3. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Znalazł prosty sposób na uniknięcie mandatu. Wystarczy nie odbierać telefonu

Jeśli policja nie może się do ciebie dodzwonić, to nie może cię ukarać, proste.

31.01.2022
12:11
jak wyłączyć system ecall
REKLAMA
REKLAMA

Znana jest metoda, jak uniknąć mandatu z fotoradaru. Wielu osobom udało się uniknąć kary, po prostu nie odpowiadając na pisma wygenerowane w ramach systemu CANARD. Spraw jest tak wiele, że system nie jest w stanie ich obrobić. Metoda na brak kontaktu otrzymała swoje rozwinięcie. Nie dostaniesz mandatu, jeśli policja nie może się do ciebie dodzwonić.

Telefon z policji - co robić?

W sieci pojawiło się pismo, jakie otrzymał pewien obywatel od Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Stołecznej Policji. Wcześniej zgłosił tam zdarzenie drogowe, podając numery rejestracyjne samochodu, który popełnił wykroczenie.

Policja informuje, że ustaliła, kto kierował wtedy pojazdem, a nawet zdobyła jego numer telefonu. Niestety, dalsze postępowanie było niemożliwe. Dlaczego?

Gdyż nie odbierał telefonu.

...

...

[Słychać wiatr.]

Po policyjnemu - nawiązanie połączenia telefonicznego było bezskuteczne. Szach i mat, organy ścigania. Nie będziemy na halo.

Jak to możliwe?

Policja informuje, że zgodnie ze stanowiskiem Sądu Administracyjnego w Warszawie, brak jest podstaw prawnych do przetwarzania danych osobowych objętych tajemnicą telekomunikacyjną w toku postępowania w sprawach o wykroczenie.

Tłumaczenie na polski - zdarzenie drogowe było wykroczeniem. To za mały kaliber sprawy, by operator wyjawił policji miejsce zamieszkania właściciela numeru. Potwierdza to również TSUE, które dopuszcza taką ingerencję w sprawach kryminalnych. Drobne naruszenia prawa nie są wystarczającym powodem do nadmiernego ujawniania danych. Nie można tak sobie po prostu do kogoś pójść, jeszcze mu się prywatność wystraszy. Za to można odpowiedzieć autorowi tweeta - nie, kryminalnych tak nie umarzają.

REKLAMA

112 się nie wyświetla

Kilka razy dzwoniła do mnie policja, ale nigdy na wyświetlaczu nie pojawiło się ani 112, ani nawet 997. Jak więc wyczuć, że dzwonią i to w sprawie mandatu? Najbezpieczniej będzie w ogóle zaprzestać podnosić słuchawkę. Niestety, trzeba będzie to robić dość długo. Sprawa z opublikowanego pisma dotyczy 2019 roku. Jeśli pismo (nie zawiera daty) dotyczy bieżącego roku, to okres przyczajenia był dość długi. Ale się opłaciło, sprawcy - znanego z imienia, nazwiska i numeru telefonu - nie wykryto.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA