REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Nie jedźcie samochodem do Łodzi. Przez najbliższe dni bardziej niż kiedykolwiek

Łódź będzie przez następne kilka dni częściowo zamknięta dla ruchu samochodowego. Wszystko dlatego, że w mieście odbędzie się szczyt Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie. 

30.11.2022
10:55
Łódź
REKLAMA
REKLAMA

Szczyt OBWE w Łodzi odbędzie się pierwszego oraz drugiego grudnia, ale pierwsze utrudnienia pojawią się jeszcze dziś, 30 listopada 2022 r. po południu. Jak podaje miasto Łódź, to wydarzenie ma status międzynarodowy i istotnie wpłynie na organizację ruchu w mieście. Jestem pełen wyrozumiałości wobec tego typu zmian, ale jak już w zapowiedziach czytam, że zmiany będą istotne, to wiem, że będzie źle i ratuj się kto może.

Ja rozumiem, że sytuacja będzie wymagająca dla całego miasta, ale żeby tak zamykać je na trzy spusty?

Nie ma mowy o półśrodkach, bo OBWE to organizacja, której celem jest zapobieganie powstawaniu konfliktów w Europie. Chyba nie muszę nikomu mówić, jak ważny jest to temat w dobie agresji w Ukrainie. Na dodatek poza krajami z Europy, to OBWE zrzesza także m.in. Stany Zjednoczone, Kanadę, jak również niektóre państwa Azji Środkowej. Rok 2022 r. to okres, w którym Polska sprawuje kierownictwo nad organizacją, a nadchodzący szczyt to spotkanie rady ministerialnej.

Delegacje dyplomatyczne krajów członkowskich spotkają się w gmachu EC1 przy ul. Targowej oraz w przestrzeniach dworca Łódź Fabryczna, a więc w samym (nowym) centrum Łodzi. Zapewnienie im płynności logistycznej pomiędzy miejscem spotkań a resztą miasta, czyli m.in. zapleczem noclegowym, to niełatwe zadanie. Oto co zaplanowało miasto.

W artykule opublikowanym przez podległy Urzędowi Miasta Łodzi portal lodz.pl czytamy, że utrudnienia dotkną dużą część miasta, szczególnie w godzinach porannych. Na trzy dni miasto zamknie ulice ul. Sass-Zdort oraz ul. Orla - to nie problem. Ale to samo spotka plac Dąbrowskiego oraz czasowo zamknięta będzie też ul. Tuwima. A to są już ruchliwe lokalizacje, przez które przewijają się codziennie setki samochodów.

Miasto ostrzega mieszkańców

Przez kolejne kilka dni mogą się spodziewać wielu transferów z lotniska oraz od strony wjazdów do miasta z autostrad. I teraz uwaga: zatrzymania ruchu oczekujmy m.in. na ul. Zachodniej i al. Kościuszki, na trasie W–Z, na ul. Kopcińskiego, a także alei Scheiblerów i Grohmanów. Poza dwiema ostatnimi, to jest mowa tutaj o największych ulicach - zapowiada się spore zamieszanie. Bez obaw, ruchem kierować będzie policja, która zapowiada, że zamknie nie tylko trasy przejazdu, ale także na ulice poprzeczne.

Nie pojedziesz i nie zaparkujesz

Zamknięte jezdnie to nie koniec, bo na wielu ulicach pojawią się też zakazy parkowania, które obejmą również mieszkańców. Miasto podaje, że należy bacznie przyglądać się znakom, bo omyłkowe zaparkowanie w miejscach wyłączonych z ruchu, skutkować będzie odholowaniem pojazdu. Tego typu obostrzenia wejdą w życie na ul. Tuwima od ul. Targowej do ul. Kilińskiego, ul. Kilińskiego przy parku Sienkiewicza, ul. Ogrodowej na wysokości Manufaktury, ul. Orlej, ul. Łąkowej przy al. Mickiewicza oraz na placu Dąbrowskiego.

Łódź: komunikację miejską też czekają zmiany

Tak poważne zmiany w organizacji ruchu będą miały kolosalny wpływ na funkcjonowanie komunikacji miejskiej. Dość powiedzieć, że miasto uruchomi nawet autobus zastępczy. Z kolei urzędnicy otwarcie mówią, że dojazdy uprzywilejowanych kolumn pojazdów spowodują konieczność przekierowania niektórych tramwajów na trasę objazdową.

Jedziesz do Łodzi? STOP

Podsumowując, jedno z największych miast w Polsce będzie przez trzy dni kompletnie sparaliżowane komunikacyjnie. Chciałbym napisać, że można było zrobić to poza miastem, ale spotkanie dyplomatyczne połowy świata, to nie amatorski maraton. Cała Łódź będzie podporządkowana temu wydarzeniu i mimo, że będzie makabrycznie trudno dojechać gdziekolwiek, to powinniśmy się z tego cieszyć. Jak ktoś planował przyjechać do Łodzi w tym tygodniu, to lepiej niech zastanowi się dwa razy, czy aby na pewno jest to odpowiedni moment, żeby zjeść podobno najlepszy ramen w Polsce.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA