REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Nadchodzi sezon na quady. Płaci 1650 zł ten, kto ignoruje porady

Mandat za jazdę quadem okazał się wysoki, ale ktoś tu wygrał życie. Sezon nadchodzi.

01.03.2022
17:15
quadem po ulicy
REKLAMA
REKLAMA

Wielkopolska policja udostępniła film, który przypomina nam, że marzec to nie tylko początek sezonu motocyklowego. To także początek sezonu na quady. Oba środki lokomocji mają swoich antyfanów, na pewno ten film nie sprawi, że tłumy ludzi zakrzykną: ależ fajnie, że kierowcy quadów są z nami na drogach.

Zasady poruszania się quadem

Policja informuje, w jakiej wysokości nałożono mandaty na kierowców z filmu. Zebrali 6 i 12 punktów karnych, a mandaty wyniosły 350 i 1650 zł. Na miejscu drugiego kierowcy i tak byłbym zadowolony, bo z perspektywy kamery wygląda tak, jakby wygrał życie. Ja na ogumieniu quada w ogóle nie odważyłbym się kogokolwiek na asfalcie wyprzedzać.

Przy tej okazji warto przypomnieć, jakie obowiązują przepisy przy poruszaniu się quadem. Nie wiem, czy zapomnieli o nich kierowcy z filmu, ale na pewno czegoś zapomnieli, mógł to być ten element znajdujący się w środku czaszki. 

Quady, które poruszają się po drogach publicznych muszą być zarejestrowane. Muszą, tak samo jak samochody, czy motocykle, posiadać polisę OC zawartą najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu. Wiążą się z tym inne obowiązki, jak posiadanie oświetlenia i tablicy rejestracyjnej.

Prawo jazdy na quada

Należy też posiadać prawo jazdy kategorii B, gdy chcemy poruszać się czterokołowym pojazdem o masie własnej przekraczającej 400 kg (w czasie transportu osób i 550 kg w czasie transportu rzeczy). Prawo jazdy kategorii B1 również będzie wystarczające.

Należy też nakładać kask ochronny w trakcie jazdy, nawet jeśli quad zarejestrowany jest jako motorower. Gdy osoba jadąca takim quadem nie ma ukończonych 18 lat, powinna posiadać prawo jazdy kategorii AM. Można zgadywać, że to nie motorowerem poruszali się kierowcy z filmu, bo jego prędkość maksymalna powinna wynosić 45 km/h.

Zakaz wjazdu quadem do lasu

Najczęściej quady możemy spotkać poza drogami publicznymi, ale quad to nie jest pojazd, którym można bezkarnie jeździć po lesie. Temat wjazdu do lasu mamy omówiony tutaj. Nie ma znaczenia, że przed lasem nie ma zakazu wjazdu lub szlabanu. Można wjeżdżać tylko tam, gdzie jest to wyraźnie dozwolone.

Quad to pojazd przeznaczony do jazdy w terenie, ale las to nie teren. Lasy Państwowe wciąż borykają się z problem rozjeżdżających je kierowców quadów. Nieuprawniony wjazd zagrożony jest mandatem w wysokości 500 zł lub skierowaniem sprawy do sądu oraz zwiększeniem grzywny do 5 tys. zł.

REKLAMA

Po wybraniu odpowiedniego miejsca do jazdy i spełnieniu wszystkich wymagań formalnych, trzeba jeszcze dojechać w nie bezpiecznie. Z czym, jak widać, wiele osób ma kłopot. Przepisy ruchu drogowego obowiązują także kierowców quadów.

Zdjęcie główne: francois karm

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA