REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Klasyki

Do sprzedania jest wyjątkowe BMW. Jego właścicielem nie był znany polski gangster

W niemieckich ogłoszeniach można znaleźć niezwykłe BMW serii 8, które jest oferowane przez sprzedającego z Polski. Bardzo możliwe, że właścicielem tego egzemplarza nie był polski „biznesmen” Nikodem S., zwany Nikosiem. 

24.12.2022
9:29
Do sprzedania jest wyjątkowe BMW. Zapewne nie należało do Nikosia
REKLAMA
REKLAMA

Znalazłem to ogłoszenie przeglądając stronę BMW Trends. Zamieszczono tam nawet wpis, gdzie „mówi się”, że właścicielem wystawionego na sprzedaż wyjątkowego egzemplarza BMW serii 8 był „Nikoś”. Czy to prawda? Jest duża szansa że nie, ale spróbowałem pobawić się w CSI: Autoblog.

Do sprzedania jest BMW serii 8 od Koenig-Specials

Koenig-Specials to niemiecka firma, która w latach 90. przerabiała ekstremalne samochody na jeszcze bardziej ekstremalne. Coś w stylu współczesnego Mansory, tylko w nieco innym klimacie, ale również bez żadnego poszanowania dla fabrycznego projektu. Nic nie było tak szerokie, żeby nie dawało się tego jeszcze poszerzyć, najlepiej tak żeby trzeba było tym jeździć jak dostawczakiem. Takiego traktowania nie uniknęło też BMW serii 8 z linii E31, które w owym czasie było topowym modelem bawarskiej marki. Koenig-Specials oferowało przeróbki mechaniczne, ale koncentrowało się na wyglądzie zewnętrznym. Oczywiście bodykit od KS kosztował wagon pieniędzy, więc liczba aut w ten sposób przerobionych była znikoma, przeważnie wychodziło po kilka-kilkanaście sztuk. Jeden egzemplarz E31 od Koeniga jest w posiadaniu sułtana Brunei, jednego posiadał polski gangster Nikoś.

Cena wynosi 99 tys. euro, czyli ok. 460 tys. zł. Sprzedający zapewnia, że samochód ma polskie dokumenty. Można to również stwierdzić, oglądając z bliska zdjęcia z ogłoszenia. Widać na nich wyraźnie, że auto ma polską naklejkę na przedniej szybie, naklejoną dosyć wysoko – to charakterystyczny element, który najlepiej pozwoli zidentyfikować to auto.

BMW z ogłoszenia

BMW Trends wrzuciło do siebie takie zdjęcie, twierdząc że jest to ten sam samochód:

Jest to o tyle prawdopodobne, że jak się dobrze przyjrzeć, to można na przedniej szybie zauważyć załamanie światła tam, gdzie na zdjęciu z ogłoszenia widać naklejkę. Niecodzienne umiejscowienie nalepki daje więc tzw. asumpt do konstatacji, że to faktycznie ten sam wóz, czyli ktoś w Polsce rzeczywiście miał BMW 850i z pakietem wizualnym od Koenig-Specials, raczej bez przeróbki silnika – w ogłoszeniu podano moc 300 KM.

Mój kolega, fanatyk BMW, skonsultował się w tej sprawie ze specjalistą

Udało mu się ustalić, że do Polski trafiło kilka pakietów stylistycznych od Koeniga, ale te samochody nie były przerabiane w Niemczech. Koenig-Specials sprzedawało po prostu zderzaki i poszerzenia błotników oraz progów, a właściciel montował je na własny rachunek, następnie wszystko od nowa lakierowano. Można było sobie to zamówić z katalogu wysyłkowego, o wiele taniej niż pełna przeróbka w KS.

Ale czy auto z ogłoszenia to faktycznie samochód Nikosia? Zacząłem szukać i znalazłem na przykład taki TikTok:

Widać tu, że czerwone BMW z pakietem Koeniga wygląda inaczej niż na zdjęciach, ma na przykład czarne nerki w miejsce srebrnych. Poniżej jeszcze inny film, gdzie widać nawet tablice oryginalnego auta Nikosia. Wychodzą też na jaw inne różnice, jak np. klosze lamp pozycyjnych z przodu i kierunkowskazów. Czerwone auto z ogłoszenia ma inne wnętrze niż auto Nikosia – ze srebrnymi akcentami, a Nikoś miał całe czarne. Inne są klamki – w „nikosiowym” były czerwone, w sprzedawanym są czarno-srebrne. Jeśli mam być szczery, to niewiele wskazuje na to, że to jest to samo auto. Znalazłem też informację, że Nikoś mocno rozbił swoje 850i KS8, więc może stąd te wszystkie przeróbki frontu.

To jeszcze zdjęcie przodu BMW należącego do Nikosia:

I zdjęcie auta z ogłoszenia:

REKLAMA

Sprzedający mógłby rozwiać te wątpliwości

Gdyby po prostu załączył skany dokumentów potwierdzających historię pojazdu – ale pewnie ich nie ma, więc wszystko zostaje w sferze spekulacji. Nawet jeśli jednak to prawda i BMW faktycznie należało do Nikosia, to ten fakt raczej powinien obniżać jego wartość niż podwyższać – nie chciałbym siedzieć w fotelu, w który... sadowił się ten bandyta. Być może ofiary przestępczej działalności Nikosia powinny zrzucić się na to auto, żeby je podpalić.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA