REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Policjanci zatrzymali samochód. W środku niespodzianka - nie było komu wystawić mandatu

Policjanci wieczorową porą zatrzymali auto, które poruszało się po publicznej drodze bez świateł. Po otwarciu drzwi zorientowali się, że za kierownicą... nikt nie siedział, a auto było puste. 

11.04.2022
13:30
samochody autonomiczne mandaty
REKLAMA
REKLAMA

Autonomiczne samochody popełniają wykroczenia na drodze, ale mandaty to trudna sprawa. Komu je wręczać, jak w środku nikogo nie ma?

To na pewno nie pierwszy taki incydent, ale zapewne pierwszy nagrany kamerą przez przechodnia. Autonomiczne samochody mogą w ramach testów poruszać się po wyznaczonym terenie i na podstawie zezwolenia. Czasami jeżdżą z obsługą w środku, ale policjanci z San Francisco zatrzymali pusty autonomiczny samochód, czyli taki, w którym nie ma kierowcy ani pasażerów. Co gorsza, samochód wydawał się podejmować ucieczkę. Komu wlepić mandat?

Autonomiczny samochód również zapomina o włączaniu świateł

Wydawałoby się, że trudno o tym obecnie zapomnieć, gdy samochody od razu startuje na światłach do jazdy dziennej, a dzięki czujnikowi zmierzchu automatycznie włącza światła mijania. To w Polsce, ale nie w USA i nie w autonomicznym samochodzie kontrolowanym przez firmę Cruise, która z kolei kontrolowana jest przez General Motors. Tam zapomnieć o włączeniu świateł się da.

Policjant podszedł do samochodu stojącego na światłach, by upomnieć kierowcę za brak odpowiedniego oświetlenia. Tam odkrył, że w środku nikogo nie ma. Wrócił do radiowozu, ale w tym czasie pojazd dość energicznie ruszył. Wydawało się, że trzeba będzie go ścigać, ale za chwilę zatrzymał się, zjeżdżając na bok i włączając światła awaryjne. 

Policjant ponownie podszedł do autonomicznego samochodu i od razu zaczął gdzieś dzwonić. Wydaje się też, że próbował wyłączyć zapłon. Najprawdopodobniej usiłował dodzwonić się do obsługi pojazdu, wybierając podany na pojeździe numer. Historia zakończyła się dobrze, ale kto miałby przyjąć ewentualny mandat za jazdę bez włączonych świateł. Może trzeba wymyślić autonomicznego słupa, takiego jednego pracownika, żeby brał na siebie wszystkie punkty karne?

Autonomiczne samochody - mandaty

Po wszystkim Cruise poinformowało, że faktycznie doszło do takiego zdarzenia oraz że wspólnie z policją pracują nad tym, jak mają się zachowywać autonomiczne samochody w trakcie spotkania z przedstawicielami prawa. Doradzałbym bezwględnie stosować się do wydawanych poleceń.

autonomiczny samochód cruise
Źródło: Instagram - Cruise.

Odpowiedzialność za wyrządzone szkody poniesie właściciel pojazdu, ale to tak nie może być, że wpływy z mandatów przestaną zasilać budżety państw. Właściciel auta (w przyszłości) będzie sobie wygodnie siedział w domowym fotelu, a jego autonomiczny samochód będzie na niego zarabiał, wożąc pasażerów. To przynajmniej obiecał Elon Musk. Pomijając cele zarobkowe, nic nie będzie stało na przeszkodzie, by samochód pojechał sam odebrać żonę z pracy. Jak po drodze złamie przepisy, to kto zapłaci?

Dlaczego miałby to być właściciel, skoro on był gdzie indziej, nie prowadził, nie tworzył oprogramowania, ani nie wytwarzał czujników. Mandaty za wykroczenia na drodze dostają kierowcy, a nie właściciele pojazdów. Wypadałoby obciążać producenta pojazdu, a jak się czymś obciąża producenta, to historia motoryzacji pokazuje, że i tak ostatecznie zapłaci klient.

Początek zmian.

REKLAMA

Mercedes niedawno wyrwał się, że będzie odpowiadał za szkody spowodowane w trakcie autonomicznej jazdy przez jego samochody. Miło, ale o mandatach to chyba nie wspomniał i nieznane są jeszcze konkretne rozwiązania prawne. Diabeł tkwi w paragrafach napisanych drobnym druczkiem w sekcji Wyłączenie odpowiedzialności. Opracowanie zasad poruszania się autonomicznych samochód w Kalifornii to dopiero początek zmian. Do opracowania jest cała góra przepisów z nowelizacją kodeksu ruchu drogowego na szczycie.

Tymczasem trzeba wydać jakąś łatkę na oprogramowanie. Robi wrażenie to, że auto zjeżdża na bok przy zatrzymaniu przez policję, ale trochę przykra wpadka, że samochód, którego głównym zadaniem ma być nierozjeżdżanie innych uczestników ruchu drogowego, nie umie sam włączyć po zmroku świateł.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA