REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

W chińskiej matematyce 6 jest większe niż 7. Nowe Audi Q6 przerosło Q7

Audi Q6 to siedmioosobowy SUV zbudowany w Chinach przez spółkę SAIC-Audi. Mierzy ponad pięć metrów i może mieć pod maską silnik sześciocylindrowy.

25.07.2022
8:56
audi q6
REKLAMA
REKLAMA

Czy jakiś producent może mieć w gamie za dużo SUV-ów? Wątpię – zwłaszcza gdy mówimy o marce premium. Klienci ustawią się w kolejce po wszystko. I dlatego gdyby Audi Q6 – które właśnie zostało pokazane w Chinach, a producent otworzył zbieranie zamówień na ten model – trafiło do Polski, pewnie dealerzy nie narzekaliby na brak chętnych. Raczej nie trafi, ale to nie znaczy, że nie warto sprawdzić, co to za wóz.

Audi Q6 jest produkowane przez spółkę SAIC-Audi

audi q6

To chińsko-niemieckie joint venture tworzy już modele, których nie znajdziemy w Europie. To Q5 e-tron i A7 L. Teraz dołącza do nich Audi Q6, które można by opisać jako alternatywę dla Q7. To duży samochód – ma 5099 mm długości. Dla porównania, wspominane Q7 mierzy „tylko” 5063 mm. W chińskiej matematyce, 6 jest więc większe od 7. Starszy model wygrywa tylko rozstawem osi (2995 mm kontra 2980).

Klienci mają do wyboru wersję sześcio- lub siedmioosobową. Stylistyka jest dość typowa dla nowych Audi – widzę tu pomysły znane m.in. z Q4 e-tron. Q6 wygląda jednak bardzo masywnie – widać, że jest potężne, a jego linia dachu kojarzy mi się trochę z BMW X7. Pewnie spodobałoby się klientom i w Polsce, bo wcale nie zostało zaprojektowane bardzo po chińsku. Nie ocieka chromem bardziej niż ustawa przewiduje.

audi q6

Wnętrze Audi Q6 jest pełne skóry i gadżetów

Klient ma do wyboru aż 11 wzorów wykończenia wnętrza. Kokpit jest typowy dla Audi, ale nie można napisać, że przeszczepiono go wprost z któregoś z modeli. Został narysowany specjalnie do Q6. Ekran, nawiewy, kolejny ekran – tak można go opisać. Ten na górze ma 10,1 cala, ten na dole 8,6. Nie zabrakło też oczywiście wyświetlacza zamiast zegarów – ma aż 12,3 cala.

Wnętrze jest wykończone skórą i innymi materiałami z wyższej półki. Podróż mogą uprzyjemnić głośniki Bang&Olufsen – dokładniej aż 14. Myślałem, że nowy model rodzinnego Audi na rynek chiński będzie trochę skromniejszy od pozostałych – taka Skoda Kodiaq z innym znaczkiem. Nic z tych rzeczy - jest prestiżowo, luksusowo i nowocześnie. SAIC-Audi reklamuje Q6 hasłem „Roadjet”, czyli „drogowy odrzutowiec”.

audi q6

Pod maską – cztery lub sześć cylindrów

Obecność w gamie motoru 2.0 TFSI z czterema cylindrami (265 KM/400 Nm) nie dziwi. Przy informacji o możliwości zamówienia silnika sześciocylindrowego (2.5 TFSI, oznaczenie EA390, moc: 299 KM, do tego 500 Nm) trochę się zdziwiłem. Ale to idealnie pasuje do tak dużego auta. W gamie nie ma hybryd ani odmiany elektrycznej. Każdy egzemplarz ma napęd Quattro w standardzie.

Ile kosztuje Audi Q6? Opublikowany właśnie cennik otwiera kwota 500 000 juanów, czyli 345 500 zł. Topowa odmiana została wyceniona na 445 tysięcy złotych. Co jest ładniejsze – Q7 czy Q6? Odpowiedź brzmi zapewne „tak”.

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA