1. Autoblog
  2. Ciekawostki

To tu projektuje się karoserie dla nowoczesnych samochodów. Nie wszystko zobaczysz na pierwszy rzut oka

Lokowanie produktu: Volkswagen Poznań

Pierwsze dobre wrażenie można zrobić tylko raz, ale żeby utrzymało się dłużej, trzeba w to włożyć naprawdę sporo wiedzy i pracy. Doskonale wiedzą o tym w Dziale Rozwoju Technicznego Volkswagen Poznań, którego pracownicy odpowiadają m.in. za tworzenie i rozwój karoserii pojazdów, czyli za to, co dostrzegamy przy pierwszym kontakcie z samochodem i... nie tylko.

28.05.2024
15:04
To tu projektuje się karoserie dla nowoczesnych samochodów. Nie wszystko zobaczysz na pierwszy rzut oka

Najbardziej widocznymi efektami pracy poznańskiego Działu Karoserii są jednak przede wszystkim te części, które można zauważyć gołym okiem. To właśnie tutaj konstruowane są m.in. elementy metalowe nadwozi (w tym klapa maski i bagażnika oraz drzwi), a także szyby, zderzaki czy wycieraczki. Każdy z tych elementów musi przede wszystkim spełniać najwyższe standardy bezpieczeństwa, jak również uwzględniać potrzeby klientów i obowiązujące przepisy. Dodatkowo jakość wykonania tego produktu przyczynia się do tego, że opracowywany pojazd będzie po prostu najlepszy w swojej klasie.

Nie wszystko, co tworzone i rozwijane jest w Dziale Karoserii, widać jednak od razu. Poznańscy pracownicy w trakcie swoich działań uwzględniają również elementy znajdujące się pod powierzchnią zewnętrznych części karoserii, które - tworząc wspólnie "szkielet" całego pojazdu, mający za zadanie ochronić kierowcę i pasażerów w razie uderzenia - w dużej mierze odpowiadają za bezpieczeństwo, a także komfort, trwałość czy własności użytkowe pojazdu. 

W skład poznańskiego zespołu wchodzą m.in. konstruktorzy podwozia i nadwozia pojazdu, dzięki którym zachowana jest dbałość nie tylko o wygląd pojazdu, zachowanie odpowiednich parametrów technicznych czy jego zgodność z przepisami, ale też kluczowe funkcje użytkowe.

Nowe modele? Tak, ale nie tylko.

Poza zadaniami związanymi z produkcją zupełnie nowych elementów dla zupełnie nowych samochodów, poznański Dział Karoserii pracuje również nad rozwojem i usprawnieniem podzespołów dla pojazdów już obecnych na rynku. Wbrew pozorom konstrukcje samochodów są bowiem rozwijane nie tylko przed ich premierą, ale również przez długie lata po ich debiucie.

To właśnie w Dziale Karoserii, współpracującym m.in. z Działem Jakości, Działem Badań oraz Centrum Analiz powstają ulepszenia i modyfikacje, które pojawiają się w samochodach w trakcie ich produkcji seryjnej. Często takie zmiany nie są widoczne na pierwszy rzut oka, ale w znaczącym stopniu wpływają na to, jak klient końcowy odbiera pojazd jako całość i w jakim stopniu jest z niego ostatecznie zadowolony.

Przykłady? Dział Karoserii jest miejscem, gdzie usprawnia się chociażby parametry antykorozyjne albo wręcz całkowicie eliminuje się korozję, stosując zamiast metalowych części elementy wykonane z tworzywa sztucznego z recyclingu. Nie jest to coś, co kupujący zobaczy od razu - natomiast ma kluczowe znaczenie dla tego, jak będzie wyglądała eksploatacja pojazdu w przyszłości.

Dział Rozwoju Volkswagen Poznań to jednak nie tylko Dział Karoserii. O pozostałych, które napędza miłość do aut, można dowiedzieć się pod tym adresem https://www.dzialrozwoju-vw-poznan.pl/.

Lokowanie produktu: Volkswagen Poznań
Najnowsze