REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Oto motoryzacyjna Nirvana. Kurt Cobain był właścicielem tego samochodu

Generalnie nie zajmujemy się samochodami celebrytów, ale dla tego Dodge'a Darta należy zrobić wyjątek. Błękitny sedan jest jedyną motoryzacyjną pamiątką po nieżyjącej legendzie roka. Tym Dartem jeździł Kurt Cobain.

08.04.2024
8:04
Oto motoryzacyjna Nirvana. Kurt Cobain był właścicielem tego samochodu
REKLAMA
REKLAMA

W tym roku mija 30 lat od kiedy frontman legendarnego zespołu Nirvana odebrał sobie życie. Kurt Cobain to prawdziwa postać tragiczna lat 90. ubiegłego wieku. Jego muzyka jest znana na całym świecie, a jej depresyjny wydźwięk sprawia, że coraz głośniej rezonuje w społeczeństwie. Nie wyprze się jej nawet pokolenie Z, bowiem nagranie „Something in the way” było użyte w najnowszej odsłonie Batmana. Podobno w pierwszym tygodniu od premiery filmu piosenka była trzecią najchętniej słuchaną na światowej liście Spotify.

Fot. Julien's

Kurt Cobain miał kilka samochodów

Według biografii Cobaina, gwiazdor nie lubił jeździć samochodami, ale proza życia zmusiła go do siadania za kółkiem. Kurt w swoim krótkim życiu jeździł kilkoma samochodami. Były to m.in. Volvo 244, które zamienił na prośbę żony Courtney Love na Lexusa. Japoński sedan nie przypadł mu do gustu, bo był zbyt ładny i ostatecznie Kurt pozbył się bo na rzecz innego Volvo.

Kurt Cobain Dodge Dart
Fot. Julien's

W jego historii motoryzacyjnej pojawiają się również amerykańskie samochody wspominane przez siostrę - Kim Cobain. Były to Plymouth Valiant, Ford Falcon oraz Dodge Dart, które były zalążkiem eklektycznej kolekcji samochodów Kurta. Niestety po większości z nich ślad zaginął. Dziś Dodge Dart z 1965 r. pozostaje jedynym istniejącym samochodem, którym jeździła gwiazda rocka.

Fot. Julien's

Błękitny Dodge Dart 170 pochodzi z 1965 r. i jest to egzemplarz o numerze 173 082 wyprodukowany we fabryce w Los Angeles. Wóz ma pod maską 3,7-litrowy silnik o mocy 145 KM zasilany gaźnikowo. Motor przekazuje napęd przez trzybiegową automatyczną skrzynią biegów Torqueflite. Tak została opisana historia nabycia wozu przez wokalistę w jego biografii z 1994 r.:

„Kurt i Courtney kłócili się, kiedy jechali taksówką na plac samochodowy American Dream. Na miejscu Kurt kupił błękitnego Dodge’a Darta z 1965 r. za 2500 dolarów”

Po śmierci Kurta, Courtney Love sprzedała wóz siostrze wokalisty. Zafascynowana motoryzacją Kim była w jego posiadaniu przez 28 lat, nadała mu nawet pieszczotliwy przydomek „Baby Blue” i przez cały czas utrzymywała maszynę w należytej kondycji. Auto do dziś ma oryginalne radio AM i oryginalne 13-calowe stalowe koła z kołpakami „Dog dish”. W 2022 r. jego przebieg wynosił 67 087 mil.

Fot. Julien's

Skąd to wszystko wiemy?

Historia samochodu została opisana przez dom aukcyjny Julien’s, który był odpowiedzialny za sprzedaż samochodu w 2022 r. razem z certyfikatem autentyczności w formie NFT. Licytacja zakończyła się kwotą 370 tys. dolarów. Calkiem sporo jak za amerykańskiego „grata” z połowy lat 60., ale wierzę, że ten egzemplarz warty jest każdego centa.

Kurt Cobain Dodge Dart
Fot. Julien's

Depresja, problemy psychiczne i używki nie były jedynymi problemami Cobaina. Założyciel Nirvany miał bardzo specyficzny stosunek do prowadzenia samochodu. Po prostu nie lubił tego robić, a szczególnie w nocy. Kurt przykładał za to wiele uwagi do bezpieczeństwa na drodze i zwykle jeździł z prędkościami poniżej obowiązujących limitów. Mimo niechęci do siadania za kierownicą, to Cobain lubił starsze pojazdy, które uważał za dzieła sztuki. Jest mi niezmiernie miło, że mogłem podzielić się z wami historią tego Dodge’a.

REKLAMA
Fot. Julien's

Źródła: „Heavier Than Heaven”; Julien's

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA