REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Jak zbudować klasyczne auto? Ten wóz to kolejny przykład, że lockdown może być naprawdę inspirujący

Jak zbudować klasyczne auto bez potrzebnych części i środków? Pewien Palestyńczyk udowodnił światu i sobie, że jest w stanie sam stworzyć retro wóz.

13.10.2020
11:19
Jak zbudować klasyczne auto? To inspiracja dla wszystkich pasjonatów
REKLAMA
REKLAMA

Amleh, bo tak ma na imię samozwańczy konstruktor retro maszyny, może być inspiracją dla każdego, kto pragnie mieć coś niezwykłego, ale notorycznie narzeka na brak środków. Bowiem tam, gdzie mieszka mężczyzna, nie ma żadnej fabryki samochodów, a dostęp do części z Europy jest mocno ograniczony. Auto już powstało i wygląda całkiem imponująco. 

Inspirująca blokada koronowirusowa

Od kwietnia tego roku zaczęły pojawiać się w mediach newsy o śmiałkach, którzy ambitnie wykorzystali lockdown i stworzyli coś niesamowitego. Często słyszało się o długo planowanej odbudowie auta albo innych czasochłonnych przedsięwzięciach. Ba, pewien 45-letni mieszkaniec Palestyny poszedł o krok dalej i zdecydował się spełnić swoje dziecięce marzenie o posiadaniu własnego auta. Nadał mu nazwę “Nouh” na cześć najmłodszego syna. Jak się okazało, obowiązek pozostania w domu okazał się bardzo owocny. 

Możecie powiedzieć, że Amleh miał łatwiej, bo kiedyś prowadził sklep z częściami zamiennymi, a niedawno stał się właścicielem salonu z nowymi samochodami. Nic bardziej mylnego. Zamknięcie w domu było na tyle przygnębiające, że zdecydował się spełnić swoje marzenie i zbudował auto podobne do tych z lat 20. i 30 XX wieku. 

własnoręcznie zbudowane auto, fot. Ahmad Melhem

Jak zbudować klasyczne auto? DIY

Mężczyzna narzekał, że w jego kraju nie ma samochodów zabytkowych, głównie przez wysokie koszta ich sprowadzenia. Postanowił więc wykorzystać wszystko, co ma pod ręką - stare beczki, żelazne płyty, śruby i silnik starego samochodu. Projekt wozu był jego autorstwa. 

Jak zbudować klasyczne auto samodzielnie? Zaczął od rozrysowania modelu, by następnie dopracować detale zewnętrzne i postawić na charakterystyczną dla klasyków wydłużoną maskę. Samochód miał być dwuosobowy. Silnik ma pojemność 1800 cm3 i rozpędza go do normalnych prędkości. Amleh łudzi się, że dostanie licencję na swój pojazd od Ministerstwa Transportu, jednak póki co auto wykorzystuje na weselach i podczas sesji zdjęciowych. 

Budowa projektu nie była zbytnio skomplikowana - gdy jakaś część nie była dostępna, mężczyzna starał się zastąpić ją czymkolwiek. To nie pierwszy taki projekt w jego wykonaniu. Wcześniej skonstruował pojazd z napędem na cztery koła, przypominający stare samochody wojskowe, używane podczas II wojny światowej. Nouh może poruszać się jedynie wewnątrz miasta. 

Pojazdy typu SAM w Polsce

Przenosząc się na nasze podwórko, warto wspomnieć, że jakiekolwiek pojazdy własnej produkcji niestety nie mają prawa poruszać się po drogach. Oczywiście dopóki nie zostaną zarejestrowane, to znaczy nie dostaną numeru VIN i dowodu rejestracyjnego. Od czerwca 2013 roku weszły w życie nowe przepisy, które nakładają obowiązek homologacji SAM-a. Trzeba zacząć od badania technicznego. Polega ono na ocenie zgodności pojazdu marki SAM z warunkami technicznymi.

REKLAMA

Po pomyślnym przejściu badania technicznego, należy udać się do urzędu rejestracyjnego. Tam składa się wniosek o rejestrację pojazdu typu SAM. Taka skomplikowana procedura może wielu odstraszyć. Pamiętać należy również, że pojazdu wypuszczony na drogę musi posiadać ważne OC. I tutaj pojawiają się kolejne komplikacje, bowiem nie wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe chcą ubezpieczyć taki pojazdu.

Zdjęcie główne: Quds News Network

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA